A fűtési idény érkezésére szinte teljesen összeállt a rendszerem HomeAssistantba való integráslása.
- a szobák hőmérsékletét mérem Xioami Mija LYWSD03MMC hő és páratartalom szenzorokkal, amiknek az adatait egy ESP32 alapú Bluetooth WiFi Gateway segítségével küldöm be a HA-ba
- a Computherm Q8RF termosztátom jeleit is sikeresen veszem és akár vezérelni is tudom egy ESP8266-ra épülő 868,35MHz adó-vevővel (adó, vevő). Viszont itt nincs visszajelzés, hogy ha kiadom a vezérlést, tényleg kapcsolt -e a kazán
Viszont van még egy dolog a fűtési rendszerben, amit monitorozni lehetne, ami nem más, mint a kazántól elmenő és visszatérő fűtéscsövek hőmérséklete. Szerencsém van, mert ezek a csövek nálam rézből vannak, így van rá esély, hogy kis pontatlansággal, de helyes értékeket fogok mérni. De mire van szükségem ehhez a projecthez?
- ESP 8266 Wemos D1 mini
- DS18B20 vízhatlan kit
- szerelődoboz, amibe mindezt beépítem
Ha megvannak a szükséges eszközök, kábelezzük össze őket.
Breadbordon ez így néz ki, nem túl bonyolult a kábelezése.
A legegyszerűbb ennek a hőmérőnek az integrálása HomeAssistant alá szerintem tasmotával oldható meg. Szóval töltsük fel a tasmota sensors firmware-t a wemos modulra. Csatlakoztassuk egy megfelelő USB kábellel az ESP8266 modulunkat a számítógépünkhöz, majd nyissuk meg böngészőben a tasmota.github.io/install/ oldalt és a legördülőben válasszuk ki a "Tasmota Sensors" firmwaret és nyomjunk rá az Install gombra.
A weblap kéri, hogy válasszuk ki az USB eszközt, ahova csatlakoztattuk a Wemost. Ha ez megvan és rákattintottunk a Csatlakozás gombra, elindul a törlés-feltöltés procedúra, aminek a végén sikeresen feltöltésre kerül a firmware.
Az éterben megjelenik egy új WiFi bázisállomás tasmota_... névvel. Csatlakozzunk hozzá és a 192.168.4.1-es konfigurációs oldalon állítsuk be a tasmotát, hogy a mi WiFi rendszerünkhöz csatlakozzon. Mentést követően már a saját rendszerünkben üdvözölhetjük az új eszközünket. Folytassuk a tasmota konfigurációját a modul beállításával. Első körben állítsuk a modul típusát Generic (18)-ra, és a D2 lábhoz a DS18x20-at a legördülő menüből, majd mentsük a beállításokat.
Ezt követően állítsuk be az MQTT kapcsolódási paramétereket és el szoktam nevezni az eszközt is, hogy egyértelműen lássam, hogy honnan jönnek az üzenetek, ne csak annyi legyen, hogy tasmota (mert több tasmotásított eszköznél már nem lesz egyértelmű).
Ha minden beállításunk stimmel, akkor a HomeAssistant entitásai alatt (ha észrevette valamelyik integrációnk) megjelent az új eszközünk. Ha nem, akkor kézzel hozzá kell adni a configuration.yaml fájlhoz. A topicot, amin az üzeneteket küldi, megtaláljuk a tasmota console menüpontja alatt.
Ha minden szépen működik, nem marad más hátra, mint a dobozolás és a modul megfelelő elhelyezése. A tápellátás megoldható egy telefontöltővel is a Wemos USB csatlakozóján keresztül, én most nem ezt a verziót választottam.
Mint írtam, réz csöveim vannak, így elsőre kicsit barkács módon egy jó kis gyorskötözővel rögzítettem a csőre a hőmérőket, majd a barkácsáruházakban kapható csőszigetelést húztam rájuk, hogy a másik oldaluk ne hűljön annyira.
Most indulhat a tesztelése, hogy mennyire mér pontosan. Addig is nézegethetjük a grafikonokat, amiket eddig elkészítettünk.